Zamów bezpłatną wycenę projektu
+48 535 829 457

O fugach słów kilka

Fuga to nic innego jak swego rodzaju spoiwo, mające łączyć płytki. Wbrew pozoru tzw. fugowanie jest sztuką i potrzeba dużej wprawy, aby wykonać je estetycznie i bez skaz. Można wybrać nawet najpiękniejsze kafelki, ale bez precyzyjnego fugowania wcale nie będą ozdobą domu.

O fugach tak naprawdę można rozprawiać godzinami, bo nie dość, że różnią się kolorami to także mają różne zastosowania i są wykonane z różnych substancji. Przy wyborze fugi po pierwsze należy kierować się kolorem płytek – te śnieżnobiałe źle wypadną w duecie z ciemnobrązowymi fugami. Najlepiej wybrać więc odcień zbliżony do koloru kafelków. Jednak należy przy tym pamiętać, że fugi szybko się brudzą i w większości przypadków trudno je wyczyścić, dlatego bardzo jasne kolory mogą być trudne w utrzymaniu w czystości. Warto tę kwestię wziąć pod uwagę już przy wyborze samych kafelków. Jeśli chodzi już stricte o rodzaje fug, to jednym z najpopularniejszych rodzajów są fugi cementowe. Są one powszechnie używane do płytek ceramicznych. Istnieją w różnych wersjach, np. emulsyjnych. Osoby, które pragną, aby ich fugi były trwalsze, oraz nie były podatne na zabrudzenia powinny wybrać elastyczne fugi cementowe. Posiadają one własności hydrofobowe, co ciągnie za sobą odporność na powstawanie pleśni i grzybów. Chroni również przed zabrudzeniami. Takie fugi często używane są przy wykończeniu wykładzin gresowych.

Brudne fugi mogą skutecznie zaniżyć poziom estetyki wnętrza. Czyste płytki i fugi między nimi to podstawa schludnego mieszkania. Najlepszym sposobem na czyste fugi jest zastosowanie fug, które nie chłoną wody i są odporne na zabrudzenia. Jeśli jednak nasze fugi nie posiadają takiej właściwości to pozostaje nam regularne ich czyszczenie. Na szczęście z łatwością można znaleźć specjalne detergenty, które służą właśnie do czyszczenia fug. Zostały one opracowane tak, by ułatwić utrzymanie ich w nienagannej czystości. Aby zaoszczędzić sobie uporczywego szorowania, zaleca się czyszczenie fug co dwa, trzy tygodnie. Dzięki regularnej pielęgnacji, fugi będą prezentować się nienagannie i będą świecić czystością, a ponadto nie będzie rozwijać się na nich pleśń czy też grzyb.