Śląskie rezydencje. Zamek w Nakle Śląskim
Na terenie Górnego Śląska zachowało się wiele wspaniałych rezydencji, które są unikanymi i bezcennymi zabytkami. Wśród tych, którym w czasie wycieczki po okolicy Tarnowskich Gór warto przyjrzeć się dokładniej, znajduje się zamek w Nakle Śląskim. Co warto wiedzieć na jego temat?
O Donnersmarckach z Nakła Śląskiego
Wiadomo, że już w XVI wieku na terenie Nakła istniał zamek, jednak obecna rezydencja powstała dopiero w połowie XIX wieku. Jej powstanie wiąże się z rodem Henckel von Donnersmarck, którego przedstawiciele pod koniec XVII wieku stali się właścicielami Nakła. Inicjatorem budowy zamku neogotyckiego, który powstał w połowie XIX stulecia, był pan Bytomia i Nakła, Hugo I Henckel von Donnersmarck – miłośnik jazdy konnej i doskonały inwestor. Jego syn, Łazarz IV, rozbudował zamek i ufundował kilka owych obiektów w jego najbliższym otoczeniu. Łazarz był jednocześnie aktywnym politykiem, który zasiadał w pruskim parlamencie. Po nim zamkiem w Nakle rządził Edwin, a po nim – Łazarz V. Wszyscy oni byli członkami Zakonu Maltańskiego. Dziś o ich życiu i działalności na terenie Górnego Ślaąka przypomina zamek w Nakle oraz urządzona w nim wystawa.
Zamek w Nakle – niezwykła pamiątka po Donnersmarckach
Zamek, który po 1945 roku służył jako Zespół Szkół Rolniczych, jest dziś znany jako Centrum Kultury Śląskiej. Jak dziś wygląda ten ciekawy zabytek? Do otoczonego parkiem zamku prowadzi okazała brama. Sam zamek jest doskonale widoczny już z daleka, a jego najbardziej charakterystycznym elementem jest czworoboczna wieża. Do najciekawszych pomieszczeń na zamku zaliczała się kaplica, pięknie prezentuje się też przedsionek z kominkiem, przez który wchodzi się do wnętrza zamku. Na parterze znajdują się reprezentacyjne sale, z kolei pokoje mieszkalne mieściły się na piętrze. Dziś służą one CKŚ.
Zamek w Nakle Śląskim to ciekawy przykład stylu neogotyckiego oraz jedna z najciekawszych rezydencji na terenie Górnego Śląska. Dziś, dzięki licznym wystawom oraz wydarzeniom kulturalnym, dawna siedziba rodziny Henckel von Donnersmarck znów tętni życiem.